Trasig hårddisk - Datorer

hejahv Av: hejahv 2011-05-19

Fick mail från Jan Öhman om följande problem, hoppas att någon kan hjälpa honom:

Min nätverkskopplade hårddisk (WD NetCenter)
Slutade att fungera efter jag flyttat ca. 100G bilder.
Vad kostar det att felsöka att reparera?
Tror den är internt formaterad med ett Linux system.

(Har även några andra hårdiskar som också trilskas)

Bookmark and Share

 
 

Svar på Trasig hårddisk

mactommy Av: mactommy 2011-05-19

1) Kolla så att ingen kontakt har åkt ur genom att öppna WD NetCenter och se att alla kontakter sitter där de ska... Man kan även prova att dra ut kontakterna i hårddisken och stoppa tillbaka dom.
2) Är det separat strömmatning så får man se att det är spänning i nätagget?

Nästa sak är att plocka ut hårddisken ur cabinettet och ansluta den i en annan dator... Finns bra adaptrar som man kan ta sin lösa hårddisk och få den som en extern hårddisk utan cabinett. Typ: http://www.webhallen.com/hardvara/68566-deltaco_universal_drive_adapter
Eller då ansluta den på en ledig port i datorn.

Beroende på modell så kan man ha otur med att kretskortet pajjat (har varit med om det en gång själv) och en lösning är att få tag på en likadan hårdisk och skifta kretskortet, tömma hårddisken och se glad ut när man köper en ny fin hårddisk

Ska man lämna in den så kostar det per MB vad jag sett inkl. någon startavgift. kan bli dyrt...

Redigera inlägg


 
 

Svara på inlägget

För att få skriva i forumet måste du vara medlem.

Att bli medlem på Teknikfreak är helt gratis och ger dig massa fördelar. Välkommen att ta del av hela vårt utbud och själv kunna bidra med dina åsikter på det som skrivs. Du har även möjlighet att skriva egna nyheter, recensioner och tips & trix.

Klicka här för att registrera dig