Sony DAV-DZ660
Av:
hejahv
2008-10-20
Denna hemmabioanläggning består av fyra högtalare och en subwoofer. Högtalarna pumpar ut 850W och subwoofern 120W. Det finns alltså helt klart resurser att tillgå om nu någon skulle tvivla på det.
Innan man kan avnjuta hela härligheten måste man montera högtalarnas fötter, dra kablar, fästa skruvar osv. Det går lätt att följa med steg för steg i manualen.
Sedan jag började använda Sony DAV-DZ660 för att kolla på TV, lyssna på musik, radio m.m. har ljudupplevelsen blivit oerhört mycket bättre än innan. Det är grymt bra kvalite och ljudet känns så "rent" på något sätt. Oavsett om man kollar på ett mer vardagligt TV-program, sportsändning, film osv. är det slående vilken skillnad det gör.
Sony DAV-DZ660 kan så mycket mer än att bara spela upp skön ljud. Den innehåller en inbyggd DVD-spelare, som stödjer massor av olika format. Du kan även ansluta alla möjliga typer av prylar för att lyssna på musik, kolla på bilder m.m. Listan kan göras väldigt lång med allt Sony DAV-DZ660 klarar av.
En skön funktion är "night" som gör att de skarpa ljuden dämpas och att tal förstärks. Perfekt om man vill lyssna på tidpunkter man riskerar att störa omgivningen. Mycket bra för mig som bor i hyreshus. Man kan även koppla ur basförstärkning osv.
Jag gillar att somna och vakna till radion och saknar en funktion för att automatiskt köra igång radion en viss tid, som på en sterioanläggning.
Sammanfattningsvis är detta en komplett och mycket bra anläggning, som inte kommer göra någon besviken. Men är Sony DAV-DZ660 verkligen värd pengarna då? Ja, utan tvekan.