Idag visas bilder av nya Slussen i Svenska Dagbladets kulturdel, framtagna av Planet 11. Dagens artikel behandlar framtida Slussen och den aktuella utställningen på Galleri Wetterling som också beställt arbetet inför sin motutställning imorgon söndag den 22 maj. Arkitekten Helena Adolphson och galleristen Björn Wetterling vill visa förslaget ur flera vinklar. Här ser man sådant som inte ingår i stadens eget bildmaterial, exempelvis hur de planerade kontorsbyggnaderna framför KF-husen täpper igen utsikten mot Saltsjön.
Motutställningen är tänkt som en komplettering till Stockholms stads officiella utställning om nya Slussen. Men den kan också ses som kritik av det officiella förslaget.
– Vi är mycket nöjda med visualiseringarna som Planet 11 har tagit fram åt oss. Vi gav dem fotografier och ritningar som utgångspunkt och bad dem gestalta hur det kommer att se ut i verkligheten. De har överträffat våra förväntningar med sin 3D-teknik och bilderna visar väl hur miljön kommer att kunna se ut i framtiden, säger Björn Wetterling.
– Det här var ett spännande uppdrag att få och jag kan förstå Björns och Helenas engagemang att lyfta fram nya vinklar, säger Joakim Kempff en av grundarna till Planet 11. Jag har arbetat under tio år i närheten av Slussen och känner starkt för denna del av staden fortsätter han. Genom att kombinera olika bildbehandlingstekniker med 3D-teknik och traditionell formgivning så kan vi, som i Slussenprojektet, visa hur ett nytt område kan komma att se ut, även om vi inte kallar just dessa bilder fotorealistiska. Vi kan även gestalta till exempel en restauranginredning, en utställning eller visa ett produktionsflöde i en fabrik, fortsätter Joakim. Egentligen så finns det inga begränsningar för vad man kan illustrera på det här sättet, bara fantasin och kreativiteten sätter gränser. Även händelser kan göras förståeliga i bild och film, som slottet Tre Kronor eller Nyköpingshus storhetstid. I det historiska området finns mycket att göra!
Utställningen på Galleri Wetterling vid Kungsträdgården pågår söndagen den 22 maj kl. 12-17.
Planet 11 finns i Stockholm och Nyköping men har uppdrag både i Sverige och internationellt. Imorgon kommer de ha representanter på plats hos Gallery Wetterling för att svara på frågor om bildtekniken och bildrealismen när arkitekt Helena Adolphson och galleristen Björn Wetterling presenterar sin komplettering till Stockholms stads slussenutställning.
För mer information om Planet 11, kontakta Joakim Kempff på telefon 070-924 12 66 eller e-post joakim@planet11.com. Slussenbilderna och andra bilder från Planet 11 finns att se på <a href="http://www.planet11.com">www.planet11.com</a>.
Pressreleasen kommer från: Newsdesk