LOADING

Type to search

PayGround ny återförsäljare till BGC

PayGround ny återförsäljare till BGC

Share

BGC lanserar nu sin nya tjänst BGC eID Gateway för elektronisk identifiering. En tjänst med vilken företag och offentlig sektor på ett enkelt och säkert sätt med hjälp av e-legitimation kan identifiera sina kunder och andra användare på internet. Ny återförsäljare är PayGround.

- En ökad användning av e-legitimation när man handlar eller utför andra tjänster över internet bidrar till att göra vardagen säkrare och enklare för alla. Samarbetet med PayGround blir nu en mycket viktig del i arbetet med att öka användningen av identifiering och signering digitalt med hjälp av e-legitimation, säger Johan Hedman, Chef partnergruppen vid BGC.

PayGround, vars tjänst för säker validering och betalning via mobiltelefonen hjälper bolag och konsumenter att enkelt kunna ta betalt eller betala via sin mobil, blir nu ny återförsäljare av BGC eID Gateway. 

- Hög säkerhet är grundläggande för allt vi gör och en ökad användning av e-legitimation är en viktig aspekt för att ytterligare öka den. BGCs position på marknaden i kombination med tjänsten BGC eID Gateway – som ger oss tillgång till samtliga e-id metoder – gör dem till en självklar samarbetspart för oss, säger Markus Andersson, VD för PayGround. Genom att koppla lösningen till den befintliga betalplattformen får våra kunder en betalningsmetod som ger både säkrare och mer information om vem kunden är.

BGC eID Gateway fungerar som ett nav i infrastrukturen mellan företaget eller offentlig sektor, och utfärdarna av e-legitimation. Tjänsten kompletterar PayGrounds betalningslösning genom att ta hand om administrationen och tekniken bakom identifiering med hjälp av e-legitimation.

Försäljningskanalen för BGC eID Gateway utgörs i huvudsak av partners och återförsäljare till BGC.

För mer information, vänligen kontakta:


Johan Hedman
BGC
Mobil: 0738106425
E-post: johan.hedman@bgc.se

Markus Andersson
PayGround
Mobil: 0733144089
E-post: markus.andersson@payground.se

 

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *