IT-studenter ordnar Drupal Camp i Karlstad

2012-01-27


Lördagen 25 februari ordnar studentföreningen LINDA Carlstad ett Drupal Camp - en heldagskonferens om webbpubliceringsverktyget Drupal som kommer att hållas på Karlstads universitet.

"Allt är ideellt och sponsorbaserat och handlar om att lära sig mer om Drupal och dess tillämpningar", förklarar Örjan Almén (LINDA Carlstad) som genom detta vill bidra till att öka medvetenheten om Drupal i regionen.

Inbjudan har gått ut till Compare-företagen, Drupal Värmland och till svenska, danska och norska Drupal Communities liksom studenterna vid Karlstads universitet. Under dagen kommer deltagarna själva att hålla föreläsningar om vad de kan och har gjort i Drupal.

Drupal Camp Karlstad arrangeras av studentföreningen LINDA Carlstad med stöd av Karlstads universitet. Tre sponsorer är redan klara - Ninetech, Kodamera och Microsoft. Men arrangörerna vill gärna ha fler. För mer information och anmälan - http://drupalcamp.lindacarlstad.se

Studentföreningen LINDA Carlstad är linjeföreningen för studenter som studerar till civilingenjör inom datateknik, dataingenjör, IT-design eller webb & multimedia vid Karlstads universitet. För mer information om LINDA Carlstad - http://www.lindacarlstad.se/

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Bookmark and Share

 
 
blog comments powered by Disqus
 
 

Uttryck dina åsikter

Kommentarer
Håller du inte med om recensentens synpunkter på produkten eller har du något att tillägga angående den senaste nyheten?
På Teknikfreak kan du komma med dina kommentarer på våra nyheter, recensioner och tips & trix. Dina synpunkter är viktiga.