Nu bredare sortiment av tätningslist och kantskydd

2012-10-08


Då flera av våra kunder kommer från tung fordonsindustri kan vi hjälpa dig med såväl grepphandtag, defeaterhandtag, låsstänger, reglar, tätningsprofiler, kantskydd och annat för att stänga och täta dörrar, fönster och luckor.

Vi har även ett mycket stort sortiment av tätningslister med olika specialbehandling, som t.ex. flockning, glidlackering eller med skydd för brand. Tätningslisterna kan också göras elektriskt ledande för undvikande av uppbyggnad av statisk elektricitet.

En av våra senaste speciallösningar innebar konstruktion av en list för nödutrymning av personal genom en fordonsruta. Rutan kan enkelt tas bort genom att man drar i en nödvajer.

Klicka här för vår webkatalog som i kapitel 4 visar våra tätningsprodukter - eller eposta Niklas Rostedt på niklas.rostedt@industrilas.com - eller ring honom på 070-555 11 49 för tips på hur vi kan hjälpa dig med din applikation.

PS: Våra kunder uppskattar också att vi numera också kan leverera listerna i kundanpassade längder med vår automatiska list-kap. Detta förenklar arbetet med montering av listerna på plats i applikationen.

Pressreleasen kommer från: Newsdesk

Bookmark and Share

 
 
blog comments powered by Disqus
 
 

Uttryck dina åsikter

Kommentarer
Håller du inte med om recensentens synpunkter på produkten eller har du något att tillägga angående den senaste nyheten?
På Teknikfreak kan du komma med dina kommentarer på våra nyheter, recensioner och tips & trix. Dina synpunkter är viktiga.